جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بازدید سرپرست محترم سازمان اقتصادی کوثر از پروژه سد شهید سلیمانی شهرستان کوار

IMG-20211103-WA0020

پیرو دعوت استاندار فارس، جناب آقای دکتر فخاری سرپرست محترم سازمان اقتصادی کوثر و هیئت همراه (آقایان دکتر وکیلی معاون امور اقتصادی سازمان اقتصادی کوثر، مهندس زاهدی رئیس هیات مدیره و دکتر احمدیان مدیرعامل گروه سرمایه گذاری عمران و ساختمان معین کوثر، مهندس صباغ مدیرعامل شرکت پیماب) ضمن بازدید از سد شهید سلیمانی در شهرستان کوار و حضور در جلسات مشترک با مسئولین استانی و دستگاههای اجرایی ذیربط از نزدیک در جریان روند عملیات اجرایی پروژه مذکور قرار گرفته و با حضور در جلسه با استاندار فارس زمینه های سرمایه گذاری و همکاری مشترک با بخشهای مختلف متناسب با ظرفیتهای سازمان و قابلیت­های این استان مورد بررسی قرار گرفت. هدف از این سفر بررسی راهکار حل مسائل مرتبط با پروژه سد شهید سلیمانی و مشکل تامین اعتبار و بودجه آن و بررسی زمینه های همکاری مشترک و سرمایه گذاری سازمان اقتصادی کوثر در استان فارس بوده است.

پروژه سد شهید سلیمانی پروژه پیشران و جهش تولید استان بوده و از سال 1388 به منظور تأمین آب مورد نیاز شرب، صنعت، کشاورزی و تأمین حق آب زیست محیطی و تولید انرژی برق به شرکت پیماب واگذار گردیده و عملیات اجرایی آن طی دو قرارداد ابلاغی در سالهای 1388 و 1399 به منظور احداث سد خاکی با هسته رسمی به ارتفاع 59 متر و حجم منبع 200 میلیون مترمکعب آب و برآورد بیش از 6000 میلیارد ریال در حال انجام می باشد.

در این سفر که آقای دکتر عبدالعلی رحیمی نماینده شهرستاهای کوار، سروستان و خرامه در مجلس شورای اسلامی ایشان را همراهی ­نمود، از بخشهای مختلف پروژه شامل گالریهای تزریق جناح راست سد، اتاق شیرآلات، عملیات بتن ریزی بخشهای مختلف، شفت آبگیر تونل نیروگاه، بخش سرریز سد و جبهه کاری عملیات اجرایی دیوار آب بند بازدید بعمل آمد و مسائل اجرایی پروژه با حضور عوامل فنی و اجرایی پروژه از جمله مجری طرح کارفرما، مدیرعامل شرکت مشاور، مدیر پروژه و قائم مقام شرکت ایستاپ از قرارگاه خاتم الانبیاء و سایر بخش های تخصصی شرکت پیماب مورد بررسی قرار گرفت.

پس از بازدید میدانی، جلسه کارگروه تخصصی سد با حضور جناب آقایان فخاری، رحیمی، مجری طرح، نمایندگان مهندسین مشاور، شرکت پیماب و مسئولین شهرستان کوار در محل پروژه تشکیل و مسائل مرتبط با دستگاه های مسئول مطرح و راهکارهای لازم جهت پیشبرد بهتر پروژه بررسی گردید.

در نشست مشترک دکتر فخاری و هیات همراه با معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری که با حضور معاون امور اقتصادی استانداری، مسئولین دستگاه اجرایی و اعضاء کارگروه پیگیری مصوبات سفر اخیر ریاست محترم جمهور به استان فارس از جمله مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای، شرکت آب منطقه ای، سازمان برنامه و بودجه، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک توسعه تعاون، سازمان صمت، اداره کل بنیاد مسکن استان تشکیل شد، موضوعات مختلف سد از جمله بررسی تأمین منابع مالی پروژه با استفاده از ظرفیتهای قانونی بودجه سال جاری، تخصیص اعتبار سفر هیئت دولت، تعهدات دستگاه های اجرایی در عملیات تکمیلی سد و وضعیت تأمین مصالح پایه و سوخت، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست جناب آقای دکتر فخاری ضمن تبیین راهبرد سازمان اقتصادی کوثر مبنی بر حضور سازمان و ارائه خدمات فنی و مهندسی در مناطق کمتر برخوردار از جمله شهرستان کوار و مرور حجم عملیات برنامه ریزی شده و در حال اجرا توسط شرکت پیماب در پروژه مذکور، بر ضرورت پیگیری اقدامات از طرف عوامل اجرایی پروژه و دستگاه های اجرایی مسوول با رویکرد مدیریت جهادی و  لزوم تخصیص منابع مالی متناسب با شأن نامگذاری سد بنام سردار شهید سلیمانی باتوجه به سوابق پروژه تاکید نمودند و خواستار حل مسائل و چالش های پروژه در راستای تسریع در عملیات اجرایی و پیشگیری از توقف احتمالی شدند. همچنین به منظور انجام امور جاری و حل مشکلات اولیه در کوتاه مدت، تخصیص اعتبار 250 میلیارد ریالی از طرف سازمان اقتصادی کوثر به شرط تحقق تعهدات کارفرما در سال جاری، از سوی ایشان مورد تایید قرار گرفت.

شایان ذکر است در طول اجرای عملیات پروژه سد کوار از سال 1388، برای اولین بار مسئولین ارشد سازمان اقتصادی کوثر از پروژه یاد شده بازدید نمودند.

از جمله دستاوردهای سفر به موارد ذیل می توان اشاره نمود:

  1. آثار مثبت انگیزشی و اجتماعی بازدید توسط مدیران سازمان اقتصادی کوثر برای اولین بار از زمان شروع عملیات پروژه توسط شرکت پیماب (سال 1388) در بین عوامل اجرایی و کارگری شرکت پیماب و ایجاد دور نمای مطلوب کاری در پروژه
  2. ترغیب مسئولین استانی به تسریع در پیگیری اعتبارات تخصیصی به پروژه سد شهید سلیمانی در سفر اخیر ریاست جمهوری و استفاده از ظرفیت های قانونی تبصره 56 قانون بودجه از محل تسهیلات بانک توسعه تعاون، باتوجه به قول مساعد تامین مالی اولیه از طرف سرپرست محترم سازمان اقتصادی کوثر
  3. شکل گیری فضای تعامل مناسب در بین مدیران، کارشناس فنی و مهندسی و عوامل اجرایی ارکان پروژه باتوجه به بازدید حضوری آقای دکتر فخاری و جلسات تخصصی برگزار شده و پرسش و پاسخ حضوری در محل پروژه به مدت بیش از سه ساعت
  4. برنامه ریزی و تسریع فرآیند رفع مشکلات و موانع مرتبط با دستگاه های اجرایی شهرستان و استان در زمینه تامین سوخت و تجهیزات ناوگان ماشین آلات توسط سازمان های مربوطه و هماهنگی اقدامات مربوط به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای در تسریع عملیات تکمیل جاده دسترسی منتهی به سد و مشکلات ساکنین محلی پس از سفر سرپرست محترم سازمان به استان
  5. بسترسازی جهت تعریف طرح­های سرمایه گذاری در استان فارس باتوجه به ظرفیت­ها و مزیت­های نسبی و رقابتی و اعلام آمادگی کامل مسئولین استانی در این خصوص (درچهارچوب انعقاد تفاهمنامه همکاری)

اطلاعیه‌ها

مزایده و مناقصه‌ها